piątek, 12 lutego 2016

„Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary” (Mt 9,13) - Wielki Post 2016

Dwa dni temu, w Środę Popielcową rozpoczął się w Kościele Katolickim Wielki Post.

Czym on jest? Określany jest czasem pokuty, który przygotowuje nas, Chrześcijan do najważniejszych Świąt – Wielkanocy. Trwa 40 dni. Do okresu Wielkiego Postu nie wlicza się sześciu niedziel, będących – jak w ciągu całego roku – bardziej radosnymi wspomnieniami Zmartwychwstania.
Osobiście staram się doceniać ten czas. To jest moment kiedy dobitniej mogę się zastanowić nad swoim życiem, ale także podjąć konkretne praktyki by coś zmienić.

Na kazaniu w Środę Popielcową usłyszałam, że to może być czas radosny. Ksiądz powiedział, że ten okres to czas kiedy mamy się zadumać nad tymi treściami, które proponuje nam Liturgia. To nie znaczy, że mam być smutna. Człowiek zadumany to nie człowiek smutny.

Bardzo lubię Drogę Krzyżową. Wtedy bardzo dobitnie dociera do mnie co się wtedy naprawdę wydarzyło. Polecam uczestnictwo w tym nabożeństwie. Zobacz też link poniżej. Niesamowite!




Tegoroczny Wielki Post jest także szczególny z tego powodu,  że wypada w Nadzwyczajnym Roku Miłosierdzia. Papież Franciszek w Orędziu na Wielki Post 2016 napisał min:
„Dla wszystkich zatem Wielki Post w tym Roku Jubileuszowym jest sprzyjającym czasem, by wreszcie móc wyjść z wyobcowania poprzez słuchanie Słowa Bożego oraz uczynki miłosierdzia. Poprzez uczynki względem ciała dotykamy ciała Chrystusa w braciach i siostrach, którzy potrzebują, by ich nakarmić, odziać, przyjąć do domu i nawiedzić, a poprzez uczynki duchowe – dawanie rad, pouczanie, darowanie uraz, upominanie i modlitwę, obcujemy bardziej bezpośrednio z naszą własną grzesznością. Z tego powodu uczynków względem ciała i względem ducha nigdy nie należy od siebie oddzielać. Bowiem właśnie wtedy, gdy dotyka w ubogim człowieku ciała Chrystusa Ukrzyżowanego, grzesznik może otrzymać w darze uświadomienie sobie, że on sam jest biednym żebrakiem.” Więcej przeczytasz tu:ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA NA WIELKI POST 2016 ROKU

Post – Modlitwa -  Jałmużna – to jest najważniejsze.

Cokolwiek będę robiła to mam robić to z miłości. Na chwałę Boga nie na swoją chwałę, z wielkim poczuciem miłosierdzia. Owszem to jest trudne, ale bez Boga byłoby jeszcze trudniejsze. Przecież Wielki Post to trud – fizyczny, duchowy. Mam się za siebie wziąć.
Moje postanowienie czy tez postanowienia moją coś zmienić. Konkret – to jest najważniejsze.
Stwierdziłaś, że nie będziesz jeść słodyczy? Super! Ale to, co wydałabyś na słodycze przeznacz na jakiś cel.

Polecam akcję Jałmużna Wielkopostna Caritas Polska. Na stronie Caritas można przeczytać, że „celem akcji jest zwrócenie uwagi na kondycję i potrzeby osób chorych i starszych oraz konkretna pomoc na ich rzecz. Zebrane środki rozdysponowane zostaną przez Caritas parafialne i diecezjalne”. Naprawdę Warto!!! Więcej informacji: Jałmużna Wielkopostna

Trzeci raz ruszyła akcja „Misjonarz na Post”. To ogólnopolska akcja duchowego wsparcia misjonarzy w Wielkim Poście przez np. modlitwę, post lub ofiarowanie cierpienia. Możesz zgłosić się tutaj:
Misjonarz na Post
Ja modlę się za Pallotyna, który posługuje w Wenezueli. Misjonarze bardzo potrzebują naszej modlitwy!

Ale same postanowienia to nie wszystko. Nie zapomnij wziąć udziału w Rekolekcjach Wielkopostnych. Jak masz możliwość w parafii to bardzo Tobie polecam. Bo wtedy zobaczysz, że Pan Bóg na Ciebie czeka w konfesjonale i mówi: Przyjdź, kocham Cię, doświadcz tej Miłości i ogromu Miłosierdzia.

W Internecie można znaleźć propozycje Rekolekcji Wielkopostnych. Osobiście polecam Wielkopostne Rekolekcje Internetowe "Na Szczyt" – cykl rozważań z s. Jolą Glapką. S.Jola jest niesamowitą kobietą. Jest psychologiem i terapeutą uzależnień, taterniczką oraz założycielką Fundacji Pasja Życia. Cykl prowadzi druga niesamowita kobieta, Agata Puścikowska, dziennikarka Gościa Niedzielnego. Krótko, konkretnie i na temat. Jak Kobieta z Kobietą :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz